Meeting in Burgas | Spotkanie w Burgas

Work in progres


Ekologiczny Comenius - spotkanie w Burgas

W dniach 7 - 14 września b.r. w Burgas (Bułgaria) odbyło się trzecie już spotkanie delegacji z pięciu szkół uczestniczących w projekcie ekologicznym EUROPE GO GREEN, realizowanym w ramach unijnego programu Comenius - "Uczenie się przez całe życie". W wyjeździe uczestniczyło 5 uczennic z Gimnazjum nr 2 w Redzie wraz opiekunami: dyr. J. Skrobulem, U. Obłudą, I. Nowicką i B. Borkowską. 

Najważniejszym celem spotkania grup ze szkół w Burgas (Bułgaria), Gifhorn (Niemcy), L`Aquila (Włochy), Dumfries (Szkocja, Wielka Brytania) oraz Redy było przedstawienie tzw. "małych rozwiązań", czyli pomysłów na to, co należy robić, aby oszczędzać energię, wodę, ograniczyć i selekcjonować odpady. Oprócz tego, delegacje zaprezentowały działania projektowe, jakie odbywały się w szkołach od czasu spotkania w L`Aquili w marcu br. (Nasza redzka grupa zajmuje się bardzo aktualnym w Polsce "problemem śmieciowym" - tzn. kwestią segregacji odpadów.)
Program spotkania przewidywał zapoznanie uczestników z okolicami miasta Burgas istotnymi z punktu widzenia problematyki projektu. Podczas wspólnych wyjazdów mieliśmy okazję zobaczyć dwa przepiękne miasta
Sozopol i Nessebar atrakcje turystyczne w okolicy Burgas. Jak wiadomo, Bułgaria jest jednym z bardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów Europy. W związku z tym, boryka się również z problemami ekologicznymi z powodu dużej ilości turystów. Zaśmiecone plaże i ulice, zwiększona ilość energii elektrycznej i wody dla hoteli, a także, co ostatnio bardzo istotne, dewastacja krajobrazu, to najistotniejsze problemy do rozwiązania. Nad tymi zagadnieniami w czterech mieszanych zespołach pracowali uczestnicy projektu, dokumentując swoje spostrzeżenia sesjami fotograficznymi, plakatami a także prezentacjami typu "flashmob".
Nie tylko turystyka, ale również ochrona ptaków i zwierząt jest istotna dla Bułgarów. Mieliśmy okazję zobaczyć Rezerwat Przyrody "PODA" położony na południe od Burgas. To właśnie tam nocuje nasz bocian "Stefek" podczas podróży do Afryki na zimę. Podczas jesiennych przelotów można tam zaobserwować tysiące różnych ptaków, stada białych i czarnych bocianów, majestatyczne pelikany, dumne perkozy oraz groźnie wyglądające orły i sokoły.
Ważną częścią wizyty było poznanie miasta, w którym odbyło się spotkanie. Burgas jest średniej wielkości miastem, liczy ok. 200 tys. mieszkańców, położonym we wschodniej części kraju nad Zatoką Burgaską należącą do Morza Czarnego. Obecnie jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym, przemysłowym i rybackim. W centrum miasta znajduje się obszerny park (Sea Park), w którym stoi pomnik Adama Mickiewicza, który spędził w tym mieście kilka miesięcy u schyłku życia. Co ciekawe, imieniem polskiego poety nazwana została także jedna z ulic w centrum miasta.
Wizyta w Burgas to okazja do przyjrzenia się Bułgarii z bliska. Podczas oficjalnego rozpoczęcia spotkania uczniowie bułgarscy zaprezentowali się w pięknym, żywiołowym tańcu ludowym i przygotowali "bułgarski stół" z licznymi tradycyjnymi wypiekami i potrawami kuchni bułgarskiej. Pobyt w Burgas i duża ilość wspólnych zajęć był dla wszystkich uczestników znakomitą okazją do wzajemnego poznania się i nawiązania bliskich, przyjaznych kontaktów. Prezentacje i wyniki prac przedstawiane przez kolejne grupy dawały wszystkim nie tylko dużo radości, ale stanowiły też bogate źródło inspiracji w postrzeganiu podejmowanych w projekcie zagadnień.


Dla uczennic naszego gimnazjum udział w tym spotkaniu i w całym projekcie jest świetną okazją do podnoszenia umiejętności posługiwania się językami obcymi, zwłaszcza j. angielskim. Jednocześnie, poznawanie obcych kultur i tradycji innych narodów jest dobrą lekcją tolerancji i otwartości na innych ludzi. Pobyt w Burgas pozostawił w nas wszystkich niezapomniane wrażenia, w szczególności związane z serdeczną gościnnością bułgarskich nauczycieli i uczniów.



Tekst: Barbara Borkowska
Zdjęcia: Barbara Borkowska, Iwona Nowicka


Categories:

Leave a Reply